Informacje o Szkole
Celem Polskiej Szkoły Sobotniej w Navan jest nauczanie dzieci polskich języka ojczystego, poprawnego porozumiewania się w tym języku, poprawnej pisowni, a także przybliżenie dzieciom tradycji, kultury i spuścizny narodowej.Szkoły polskie zwiększają szanse dziecka przebywającego za granicą na bycie dwujęzycznym, nie tylko poprzez naukę czytania i pisania po polsku i rozszerzenie wiedzi dzieci z dziedziny historii i geografii, ale poprzez umożliwienie dodatkowych kontaktów z polskim rówieśnikami. Chcemy, aby dzieci świadomie uczestniczyły w kulturze narodowej - znały, rozumiały i ceniły polskie tradycje. Ważne jest również, aby potrafiły działać w środowisku wielokulturowym, obco języcznym mając poczucie własnej wartości, a zarazem szanując innych. Wierzymy, że wykorzystując umiejętności językowe i wiedzę o Polsce, zdobyte w nauczaniu uzupełniającym, posłużą im do promowania Polski.
Uczniowie są podzieleni na grupy ze względu na ich zróżnicowany wiek i poziom. Nauczanie odbywa się na podstawie Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących sie za granicą wydanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2010 oraz podręczników realizujących tę podstawę. Do podstawowych zajęć zaliczane są: język polski, literatura/ czytanie, ortografia, praca z tekstem literackim, nauka o języku; zajęcia z czytania pozalekcyjnego; wiedza o Polsce; zajęcia z plastyki, projekty. W ramach przedmiotu Wiedza o Polsce uczniowe poznają zagadnienia z historii i geografii Polski. Co roku organizujemy przedstawienia cykliczne, np. Jasełka Bożenarodzeniowe, wystawiane również dla szerszej publiczności lokalnej. W 2019 roku obchodziliśmy 10-tą rocznicę powstania szkoły.
- ZAPISY:
- Uczymy na podstawie programu dla uczniów szkół polskich działających poza granicami Rzeczypospolitej Polski wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Małe grupy do 12 osób pozwalające na indiwidualizację nauczania
- Dobrze wykwalifikowana kadra nauczycielska
- Ciekawy program imprez wspierający edukację, wycieczki, konkursy, olimpiady sportowe, warsztaty pozalekcyjne dla uczniów i rodziców i wiele wiele więcej...
- Prowadzimy rekrutację uczniów do klas 1 - 5 (z możliwością kontynuacji nauki w klasie 6)Zajęcia odbywają się w soboty w godzinach od 9.30 do 13.00 w Domu Polskim: Mount Rivers, Kells Road, Navan Co. Meath
Zapisy pod numerem telefonu: 0852309645 lub drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Procedura Bezpieczeństwa i Postępowania COVID.pdf
Regulamin Polskiej Szkoły Sobotniej w Navan (pdf)
Zapraszamy!
Komitet Rodzicielski
Komitet Szkolny składa się z dwóch podkomitetów:
- Komitetu Nauczycieli
i
- Komitetu Rodziców
Zebrania komitetu rodzicielskiego oraz komitetu rodzicielskiego odbywają się łącznie przed rozpoczęciem roku szkolnego i po zakończeniu roku szkolnego oraz raz na trymestr.
Rodzice są proszeni o zgłaszanie swojej kandydatury podczas spotkania informacyjnego dla rodziców na początku roku szkolnego bądż
w terminach pózniejszych w trakcie roku szkolnego.
Obowiązki członków komitetu rodzicielskiego:
- Powinni być zaangażowani w promowaniu celów głównych szkoły wytyczonych w statucie szkoły
- Doradztwo na wszelkie tematy / problemy dotyczące szkoły
- Przygotowanie programu zachęcającego rodziców do brania czynnego udziału w życiu szkoły
- Pomoc w organizacji imprez i projektów szkolnych
- Poprzez uczestnictwo w zebraniach rady szkolnej członkowie mają wkład w procesie tworzenia szkoły i jej polityki. Wszelkie kwestie lub problematyczne zgadnienia. Propozycje zostają przedstwione Zarządowi szkoły podczas spotkań zarządu.
- Regularny udział w zebraniach komitetu szkolnego.
- Komitet ma prawo wglądu do dokumentow i raportów finansowych szkoły oraz przeprowadzenia inspekcji owej dokumentacji.
- Obowiązuje polityka poufności.
- Szczegóły do wglądu w statucie szkoły.
Świadectwa
Oficjalne stanowisko ORPEG dotyczące kwestii wystawiania świadectw przez Społeczne Szkoły Polonijne za granicą i Szkolne Punkty Konsultacyjne:
"Świadectwa szkolne wydawane przez szkoły społeczne i szkolne punkty konsultacyjne NIE są podstawą do przyjęcia lub odmowy przyjęcia dziecka do szkoły w Polsce.
Uczniowie Polscy przebywający za granicą spełniają obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkołach w krajach pobytu. Zgodnie z § 19 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232, z poźn. zm.) każdego ucznia przybywającego lub powracającego z zagranicy przyjmuje się do szkoły w Polsce na podstawie:
1. Świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą, w której uczeń realizował obowiązek szkolny oraz ew. ostatniego świadectwa wydanego w Polsce,
2. Sumy lat nauki szkolnej ucznia.
Jednocześnie, różnice programowe z zajęć lekcyjnych realizowanych w klasie, do której uczeń przechodzi są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia."